Claude Makelele

30. května 2008 v 19:47 | Tommy van Ricc |  Životopisy Fotbalistů
Jméno:Claude Makelele
Narozen:18.února 1973 v Kinshase,Demokratická republika Kongo
Výška:170 cm
Váha:63 kg
Post:záložník
Číslo dresu:6 (reprezentace),4 (klub)
Bývalé kluby:Stade Brest,FC Nantes,Olympique Marseille,Celta Vigo,Real Madrid
Koncem srpna se ruskému lovci přestupových senzací Romanu Abramovičovi podařil další kapitální úlovek. Claude Makelele se stal další cennou trofejí ve sbírce multimilionáře, který po příchodu do Chelsea utratil za posily více než pět miliard korun.
Makelele se narodil ve středoafrickém Zairu, dnešní Konžské demokratické republice. Jeho rodina se však brzy přestěhovala do Francie a čtyřletý chlapec si zvykal na druhou vlast.
Tam na prahu dospělosti nastartoval slibnou kariéru. První vrchol nečekaně pokořil už v Nantes, které je proslulé bohatou líhní mladých talentů. Tým z pobřeží Atlantiku slavil v polovině devadesátých let senzační titul a neztratil se ani v Lize mistrů. Bylo jasné, že všestranný záložník už svou výkonností přerostl význam provinčního klubu. Brzy se přesunul do zámožného Marseille, posléze do španělské Celty Vigo. Vysněného přestupu se dočkal na přelomu milénia: sáhl po něm věhlasný Real Madrid, který začal budovat nepřemožitelnou jedenáctku.
Makelele do ní dokonale zapadl a přispěl ke dvěma mistrovským primátům. Jeho nenápadný, ale o to účinnější styl dával slavnějším spoluhráčům možnost vyniknout při technických finesách a oslňujících kombinacích. Když se hračičkové zapomněli vrátit, zastavil Makelele soupeře jako útes, od kterého se odrážejí nájaezdy dobyvatelů.
Až teprve tehdy si ho všimli stavitelé francouzské reprezentrace. Kariéru v národním týmu však načasoval dost nešťasťně. Start na MS 2002 skončil pro obhájce titulu fiaskem. Makelele nastoupil až v posledním zápase skupiny proti Dánsku, kdy trápení vyvrcholilo.
S Bílým baletem protančil ještě k zisku španělského prvenství, ale v létě se vrhl na dráhu rebela. Vadilo mu, že jeho příjem je směšným pakatelem ve srovnání s gáží, kterou pobírá krajan Zidane, Brazilec Ronaldo či nová posila Beckham. "Chci brát stejně jako oni," vzkázal funkcionářům. Ti ho nevyslyšeli, a tak Makelele přestal docházet na tréninky.
Když už se zdálo, že se jeho kariéra dostala do patové situace, objevil se na scéně spasitel Abramovič a zaplatil v přepočtu 800 milionů korun. Byl nejvyšší čas. Transfer dotáhly zainteresované strany pár hodin před uzávěrkou přestupů.
Přestože měl Makelele tréninkový výpadek, rychle zapadl do mužstva a pravidelně nastupuje. "Real staví jen na určitých hráčích. Chelsea je oproti tomu opravdový kolektiv," srovnal filosofie obou gigantů. "Jednou můžeme být lepší než Real. Už teď máme vyrovnanější tým než Arsenal i Manchester United, tedy naši největší soupeři v anglické lize," kasal se po pár dnech v Londýně. Váhu jeho výroku prověří čas.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama